دبیرستان پسرانه شاهد حضرت ابوالفضل (ع) (بندر ماهشهر)


1 تیر 1395

قدمی تا کنکور

مولف: مدیر سایت   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:
/5

به نام خدا

راهنمایی و مشاوره ی کنکور ویژه  دانش آموزان فارغ التحصیل سال سوم

دبیرستان شاهد حضرت ابوالفضل علیه السلام

 

براي موفق شدن در کنکور سراسري چند ايستگاه زماني وجود دارد اکنون (تابستان) در ايستگاه زماني مناسب قرار گرفته ايم. اگر قصد داريد براي کنکور آماده شويد از اين فرصت استفاده لازم را ببريد. از آن جا که بي برنامگي و نبود نقشه راه باعث مي شود گاهي احساس بي انگيزگي کنيم ،توصيه مي کنیم با مطالعه ی مطالب مندرج در این دفترچه ، استفاده از تجربیات دبیران و دانش آموزان کنکوری و مشاور های آموزشگاه ها  یک نقشه ی راه برای خود ترسیم کنید.

فرصت ها را ایجاد کنید ، فرصت ها خود به خود سراغ شما نمی آیند.

 

چگونه خود را برای کنکور آماده کنیم؟

1- خود را به درس خواندن عادت دهید

2- برای مطالعه خود هدف گذاری کنید

3- دروس دبیرستان را تا پایان آخرین تابستان خوب یاد بگیرید

4- برای ریاضی و زبان خود فکری بکنید

5- تشریحی بخوانید

 

1- خود را به درس خواندن عادت دهید:

 در سالهای آینده که دانش آموز پیش دانشگاهی خواهید بود و تلاش جدی تری برای قبولی در کنکور خواهید نمود ممکن است مجبور شوید بیش از ۶۰ ساعت در هفته درس بخوانید. خیلی از داوطلبانی که در سالهای دبیرستان به مطالعه در ساعات زیاد عادت نکرده اند در این زمان دچار مشکل می شوند. خستگی، بی انگیزگی و پائین آمدن کارایی مطالعه و افت میزان یادگیری می تواند از تبعات این عادت نکردن باشد، لذا توصیه ما این است که مهم ترین وظیفه یک دانش آموز دبیرستانی عادت کردن به ساعات طولانی مطالعه است. این عادت مانند تمامی تغییرات هستی تدریجی صورت می گیرد.
 

2- برای مطالعه خود هدف گذاری کنید:

افزایش ساعات مطالعه بدون در نظر داشتن به یک قله خسته کننده خواهد بود. لذا خوب است که با خودتان عهد کنید که تا پایان سال جاری معدلتان را یک نمره افزایش دهید و یا اینکه یک درس ضعیف را به سطح متوسط برسانید. توجه داشته باشید که هدف گذاری شما نه زیاد آرمانی و دور از دسترس باشد و نه زیاد ساده و پیش پا افتاده باشد.
 

3- دروس دبیرستان را تا پایان آخرین تابستان خوب یاد بگیرید:

تا پایان شهریور سال قبل از پیش دانشگاهی فرصت دارید که در دروس دبیرستان (سال های اول، دوم و سوم) هیچ نکته ای نباشد که بلد نباشید. البته بلد بودن با توانایی تست زدن متفاوت است. منظور از بلد بودن این است که هیچ مطلبی برای شما غریب نباشد و یا اینکه هیچ فرمول، نکته، قاعده و دستوری وجود نداشته باشد که شما کاربردش را ندانید.

4- برای ریاضی و زبان خود فکری بکنید:

درس ریاضی برای دانش آموزان رشته های تجربی و علوم انسانی و دروس زبان برای تمام گروه ها است که نمی توان در یک سال آن را متحول کرد. بنابراین اگر در این درس ها ضعفی دارید اکنون وقت آن است تا قبل از ورود به دوره پیش دانشگاهی فکری به حال این درس ها بکنید.

 

5- تشریحی بخوانید:

مطالعه شما در حال حاضر تنها جنبه یادگیری و ادراک دارد و مسأله تسلط و تست زدن اصلاً مطرح نیست لذا خودتان را با تست سرگرم نکنید چرا که نه تنها فایده ای برای شما ندارد بلکه آن تست ها را نیز برای سال آینده خود غیر قابل استفاده می نمائید. تنها مجازید که در آن آزمون های آزمایشی آن هم مخصوص سال سومی ها شرکت کرده و تست بزنید.

 

نکاتی در باره ی برنامه ریزی که دانش آموزان کنکوری باید رعایت کنند:

 1. کتاب های  درسی سال اول ،دوم و سوم  و جزوه ها و کتاب های کمک آموزشی خود را که قبلا تهیه نموده اید جمع آوری نموده و در دسترس خود قرار دهید.
 2. در آزمون های آزمایشی یک موسسه شرکت کنید و از خدمات مشاوره ای موسسه در صورت نیاز استفاده کنید.
 3. فقط با یک موسسه و یک برنامه کار کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.
 4. شرکت در کلاس های کنکور به تعداد زیاد هدر دادن وقت مطالعه ی شماست .( در کلاس هایی شرکت کنید که واقعا نیازمند آنها هستید.)
 5. اساس درس خواندن در تابستان مفهومی و تشریحی است البته برای درک بهتر مطالب می توان تعداد محدودی تست نیز از موضوعی که مطالعه می کنید ،حل نمایید .
 6. جدول برنامه ی هفتگی خود را با دقت کامل کنید و بر اساس برنامه مطالعه کنید زیرا یک برنامه ناقص و ساده بهتر از بی برنامگی است.
 7. در جدول برنامه ریزی خود دقیقا مشخص کنید در هر واحد مطالعاتی خود چه مباحثی باید مطالعه شود . مثلا واحد ادبیات درس 1 و 2 ادبیات سال سوم ، واحد شیمی مبحث موازنه و انواع واکنش های شیمیایی .
 8. واحد های مطالعاتی خود را 75 تا 90 دقیقه در نظر بگیرید و پس از هر واحد مطالعاتی 15 دقیقه استراحت کنید.
 9. بر اساس آزمون های که شرکت می کنید و محدوده های هر آزمون ، مباحثی را که باید مطالعه کنید در برنامه ی ماهانه ،هفتگی و روزانه ی خود بگنجانید.
 10. با تکمیل جدول برنامه ریزی ، در پایان هر هفته شما روند پیشرفت خود را مشاهده کرده و با دلگرمی و پشتکار بیش تری به مطالعه ی  خود ادامه می دهید.
 11. هنگام مظالعه ی هر مبحث ،تمام مثال ها و تمرین ها و جدول ها و نمودارها و شکل های پیرامون آن موضوع را به دقت مطالعه می کنید.
 12. در تابستان نیازی به زدن تست های زمان دار وجود ندارد و تست در این مرحله ابزاری است برای یادگیری بهتر که پس از تسلط بر کتاب ، تمرین ها و مثال ها باید سراغ تست برویم.
 13. تعداد تست هایی که در هر هفته مطالعه می کنید به صورت درس به درس در جدول برنامه ریزی خود قید کنید.
 14. در صورت ضعف در محاسبات عددی که در حل تمرینات فیزیک ، شیمی و ریاضی ضروری است مانند توان ،رادیکال ،اتحادها ،تجزیه ، کسر ها و .... کتاب ریاضی سال اول را در تابستان مجددا مطالعه کنید.
 15. سعی کنید طوری با برنامه درس بخوانید که ساعت های مطالعه ی شما هر هفته نسبت به هفته ی قبل افزایش یابد و در نهایت در مرداد و شهریور ماه بین 45 تا 50 ساعت مطالعه ی هفتگی داشته باشید.
 16. برنامه ی خود را از شنبه تا چهارشنبه تنظیم کنید و پنج شنبه و جمعه را به چهار نیم روز تقسیم نموده و یک نیم روز را به استراحت اختصاص داده و سه نیم روز دیگر را به مرور درس های همان هفته و یا جبران عقب ماندگی های خود اختصاص دهید.
 17. برای تفریح ، تلویزیون ،کامپیوتر و مهمانی وقت هایی در نظر بگیرید هر چند اندک باشد.
 18. خواب کافی حدود 8 ساعت در روز داشته باشید ، کمی ورزش و نرمش را در برنامه ی روزانه ی خود به ویژه صبح ها داشته باشید و وعده های غذایی خود را همراه خانواده میل کنید.
 19. تا زمانی که مفاهیم درسی را به خوبی یاد نگرفته اید و کاربرد فرمول ها  را یاد نگرفته اید از حل تست خودداری کنید زیرا لازمه ی حل درست و سریع یک تست ، تسلط بر مفاهیم درسی است.
 20. کنکور مفهومی است یعنی حفظ کردن کلیات مطالب درسی وقت تلف کردن است ،باید مطالب درسی را یاد بگیرید و از دید یک طراح سوال به مطالب و مباحث درسی توجه کنید.
 21. در تنظیم برنامه ی روزانه ی خود تنوع دروس را رعایت کتید ، مثلا در بین دروس ریاضی ، فیزیک و شیمی دروسی مانند ادبیات ، زبان خارجه ، عربی ، دین و زندگی و زیست شناسی استفاده کنید.
 22. دو واحد مطالعاتی پشت سرهم را به یک درس اختصاص ندهید.
 23. در تقسیم ساعت ها برای  دروسی که ضعیف هستید وقت بیش تری اختصاص دهید.
 24. در صورت امکان در پایان هر روز 60 دقیقه را به جبران عقب ماندگی های درسی همان روز روز اختصاص دهید.
 25. منبع مطالعاتی شما در تابستان کتاب های درسی ، جزوهای دبیران ، یک منبع کمک آموزشی که دارای تست های درس به درس باشد و دفترچه ها و جزواتی است که موسسه های کنکور در اختیار شما قرار می دهند.
 26. از تفریح ، مهمانی و کامپیوتر و ورزش و تلویزیون کم کنید اما به هیچ وجه از خواب خود کم نکنید زیرا به مرور زمان توان ذهنی و بدنی شما کاهش خواهد یافت.
 27. از مهر ماه به بعد دروس پیش دانشگاهی را  نیز در برنامه ی خود بگنجانید و از کلاس های مدرسه نیز نهایت استفاده را ببرید.
 28. توجه داشته باشید که با شروع سال تحصیلی ساعت های حضور در کلاس در س جزو برنامه ی مطالعاتی شما محسوب خواهد شد بنابراین نباید نگران کاهش ساعت های مطالعه ی خود در خانه باشید.
 29. ساعت های مطالعه ی درسی برای کنکور باید به تدریج افزایش پیدا کند ، بنابراین انتظار نداشته باشید از همان هفته ی اول به 50 ساعت مطالعه ی هفتگی برسید. اگر توان فعلی شما 30 ساعت مطالعه ی هفتگی است ،هفته ی اول را با 30 ساعت شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.
 30. برای هر روز 6 واحد مطالعاتی در نظر بگیرید.
 31. شرط موفقیت حرکت آهسته و پیوسته است در برنامه ریزی و مطالعه خود به کیفیت انجام کار  توجه داشته باشید نه به سرعت اتمام دروس. (60 درصد مطالب را به خوبی یاد بگیرید بهتر از این است که همه ی مطالب را بخوانید اما مطالب ناچیزی را یاد بگیرید.)
 32. با توجه به اینکه استفاده از ماشین حساب در کنکور ممنوع است ، هنگام  حل تمرینات به هیچ وجه از ماشین حساب استفاده نکنید.
 33. برنامه ی مطالعاتی خود را با آزمون های آموزشگاهی که در آزمون های آن شرکت می کنید هماهنگ کنید و سعی کنید دروس سال دوم و سوم  را در تابستان به طور کامل مطالعه کنید.
 34. درک مطلب در زبان خارجه و عربی  و هم چنین ترجمه در عربی  ازمباحث مهم می باشد سعی کنید در یک سال مانده به کنکور این مباحث را به کمک کتاب های کمک آموزشی  به خوبی مطالعه کنید و تعداد زیادی متن از کنکور های گذشته را برسی و تحلیل کنید.
 35. پس از شرکت در هر آزمون ، عصر همان روز را به تحلیل آزمون اختصاص دهید . و سوالات آزمون را برسی نموده و نکات آموزشی آن را در فرم پیوست که به تعداد کافی کپی می کنید وارد نمایید.
 36. یک جدول برنامه ریزی ماهانه و هفتگی در اختیار شما گذاشته می شود که می توانید به تعداد کافی کپی نموده و از آن ها استفاده کنید ، تاکید ما این است که از دفتر برنامه ریزی موسسه ها یی که در آزمون آنها شرکت می کنید استفاده کنید .
 37. برمبنای 50 ساعت مطالعه ی هفتگی ساعت مطالعه هفتگی برای هر درس  :

الف- ادبیات و زبان فارسی  6 ساعت

ب- دین و زندگی 4 ساعت

پ-عربی 3 ساعت

ت- زبان خارجه 3 ساعت

ج- زمین شناسی 3 ساعت

چ- زیست شناسی 12 ساعت

ح- فیزیک 6 ساعت

خ- ریاضی 6 ساعت

د- شیمی 7 ساعت

 توجه : ساعت های زمین شناسی و زیست شناسی و یک ساعت از شیمی برای دانش آموزان رشته ی ریاضی فیزیک باید به دو درس فیزیک و ریاضی اختصاص داده شود که البته سهم درس ریاضی باید بیشتر از فیزیک باشد.

 

نکته مهم : یک منبع کمک آموزشی برای هر درس در تابستان کافی است بنابراین برای خرید کتاب های کنکوری  در صورت امکان ازدبیران همان درس ، و یا مشاور خود و دانش آموزانی که کنکور را پشت سر گذاشته اند کمک بگیرید.

 

 

یك چیز می تواند همه چیزرا دگرگون كند ، انتخاب هدف و چسبیدن به آن

ماه را هدف قرار بده. تا اگر هم به خطا رفتی، جایی میان ستارگان سر در آوری

 

 

 

تعداد مشاهده (2013)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "قدمی تا کنکور"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید